Początkującym deshi

Mistrzostwa Polski w Kenjutsu 2021

Mistrzostwa Polski w Kenjutsu 2021

9 października w Katowicach odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski w Kenjutsu Par. Organizatorem mistrzostw była Nippon Jichi Budo Bugei Kan. Mistrzostwa odbywały się w systemie pucharowym. Przybyli zawodnicy z Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Warszawy, Gliwic, Sławkowa, Krakowa, Nowego Brzeska oraz Katowic. O-Ganseki Kan reprezentowali Sempai Konrad Kamzelski i Kohai Paweł Urbanowicz. Paweł był najmłodszym uczestnikiem mistrzostw.

Złoto w kategori juniorów dla O-Ganseki

Nasza para zajęła 1-sze miejsce w klasyfikacji juniorów i 5-te w klasyfikacji generalnej. Gratulujemy debiutu!

Kancho Urbanowicz Piotr reprezentował O-Ganseki w składzie sędziowskim mistrzostw u boku Soke Magdziaka Seweryna, Prezydenta NJBBK.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i do zobaczenia za rok!

Kenjutsu – cz.2 samuraj i jego miecz

Samuraj

samuraj
Samuraj w rynsztunku

Samuraj nigdy nie rozstawał się ze swoją bronią. Wyjątkiem była audiencja u cesarza lub szoguna. Samuraje niższych rang musieli zostawiać katanę przy wejściu do rezydencji księcia zwanego daimyo. Miecze zawsze pozostawały w pochwach, ponieważ ich obnażenie było uważane za ugrozę i zwykle było to oznaką lekkomyślności samuraja. Wasalowi, pod groźbą śmierci, zabraniano kłaść miecz lub włócznię ostrzem w kierunku, w którym znajdował się pan samuraja.

Od czasów bogów, głównym atrybutem samurajów jest miecz, który był nie tylko bronią, ale darem od bogów, jednym ze świętych symbolów władzy o poetyckiej nazwie „miecz niebiańskich grubych chmur”, przekazanym przez boginię Amaterasu pierwszemu ziemskiemu władcy.

Amaterasu
Amaterasu

Rozwój miecza

We wczesnych stadiach historii Japonii miecz wojownika (ken lub tsurugi) był dwuręczny, ciężki i noszony na plecach ukośnie. Duża waga i niewygody takiej broni podyktowały stworzenie bardziej doskonałego projektu. W okresie Heian (794-1192), w czasie narodzin samurajów, wynaleziono taką broń i praktycznie nie zmieniła się ona w ciągu historii. Według legendy niejaki Amakuni, który żył pod koniec VII — początek VIII wieku wymyślił, aby podzielić obosieczny oręż na dwie częśći — tak powstał japoński miecz zwany kataną. We wcześniejszych okresach, Yayoi (200 p.n.e. – 300) i Yamato, cała broń była przechowywana w zbrojowniach i była wydawana żołnierzom tylko w przypadku ataku wroga lub przed kampanią wojskową. Natomiast od czasów Heian, kiedy życie człowieka całkowicie zależało od jego miecza, broń zaczęto trzymać w domu, zwykle kładąc ją na noc u wezgłowia łóżka — dzięki czemu łatwiej było po nią sięgnąć.

Produkcja miecza

Od czasów starożytnych do dnia dzisiejszego produkcja mieczy zawsze była sprawą świętą i ukrytą przed wzrokiem ciekawskich. Nawet dzisiaj kowale, którzy wytwarzają tę broń, są uważani za skarb narodowy i jako strażnicy tradycji otrzymują dotacje od państwa. W przeszłości ludzie ci byli niezmiernie szanowani i czczeni niemal jako postacie boskie. Tylko osoby szlachetnego pochodzenia mogły być twórcami mieczy. Ponieważ mieczom nadawano magiczne właściwości i imiona. Prace zawsze zaczynały się od rytuału oczyszczenia kuźni i samego kowala.

Żmudny i niezwykle złożony proces kucia może zająć lata nieustannej pracy. Stal wytapiano z magnetycznej rudy żelaza i piasków żelazistych, a następnie układano na sobie paski metalu o różnej zawartości węgla, uzyskując w ten sposób stalowy pręt składający się z tysięcy najcieńszych warstw. Po kuciu i hartowaniu przeprowadzano szlifowanie i polerowanie, a ostateczne wykończenie ostrza często wykonywali kapłani Shinto. Wszystkie etapy produkcji były na tyle skomplikowane, że czasami wraz z nazwiskiem mistrza na rękojeści ostrza umieszczano nazwę kowala lub osoby, która ostrzyła.

Kenjutsu - cz.2 samuraj i jego miecz 1
Mnich shinto kuje miecz

 

Próba miecza – tameshi giri

Dzieło uznano za zakończone po przetestowaniu miecza pod kątem cięcia, co nazwano „próbnym ciosem” (tameshi-giri). Do przetestowania miecza używano zwłok. W idealnym przypadku miecz powinien z łatwością przeciąć trzy ciała leżące jeden na drugim. Czasami tameshi-giri powierzano katom, którzy wykonywali wyroki śmierci lub, jak w okresie Tokugawa, agentom specjalnym. Kiedyś przestępca, zanim został stracony przez tameshi-giri, powiedział do kata: „Gdybym tylko wiedział, że umrę w ten sposób, zjadłbym kamienie i w końcu zrujnował to wspaniałe ostrze!”

Cenność miecza

W zależności od tego, w jaki sposób ostrze zostało wykute, mogło przynieść korzyść i wiernie służyć swojemu panu lub odwrotnie, „ranić” samego właściciela. Aby odróżnić podróbkę od dzieła prawdziwego mistrza, stworzono komisje eksperckie, które sprawdzają jakość i wystawiają certyfikat z opisem ostrza i jego „legendą”. W XII wieku takie certyfikaty trafiały do ​​szoguna w ilości zaledwie 100 arkuszy rocznie. Później, w epoce wojen i bezprawia, kiedy prawie wszyscy mieszkańcy kraju byli wojownikami i każdy z nich musiał zdobyć własną broń, wartość materialna mieczy spadła, ale nadal pozostawały duszą samurajów, jego naturalnym przedłużeniem. Miecze, które kosztowały fortunę, były cenne i cenione ponad wszystko, były dziedziczone. Na pochwie umieszczono herb rodzinny właściciela, a ona sama była owinięta w skórę tygrysa, jelenia lub niedźwiedzia, aby chronić ostrze przed deszczem i śniegiem.

Za panowania szogunów Ashikaga (1333-1391) klasa samurajów rozwinęła tradycję noszenia dwóch mieczy: dużej katany (o-dachi) i małego wakizashi. Z reguły kowale wykuwali oba te miecze jednocześnie jako zestaw – daisho. 

daisho
Para daisho

Duży miał długość od 70 do 90 cm i służył do walki, mały – od 35 do 60 cm – służył do odcinania trofeów – np. głowy i odprawiania samobójczego rytuału seppuku. Małe noże — kogatana, a także kogai były umieszczane w pochwie katany przez osłonę.Pierwszy był zwykle używany jako przedmiot gospodarstwa domowego, podczas kampanii lub jako broń do rzucania, drugi – jako spinka do włosów, pałeczki, wbijano go również w głowę zabitego wroga w celu ustalenia zwycięzcy.

W okresie Sengoku („wojujące prowincje”) małe miecze wakizashi mogły być również noszone przez ludzi innych klas. Zakaz noszenia takiej broni dotyczył tylko osób będących z klasy pariasów. Niektórzy pielgrzymi, udający się w daleką podróż, nosili monety w pochwie na pokrycie wydatków, a w rękojeści miecza umieszczali pędzel do kaligrafii.

Powstanie katany

29 sierpnia 1588 szogun Toyotomi Hideyoshi wydał dekret, popularnie zwany „polowaniem na miecze”. Wezwał on daimyo (wielkich wojskowych panów feudalnych) do skonfiskowania broni, która znajdowała się w rękach pospólstwa, a ludzi do oddania jej, wyjaśniając, że uzyskany metal zostanie wykorzystany do wykonania śrub i nitów do posągu Buddy, który był w trakcie budowy w tym czasie.

Tokugawa Ieyasu
Tokugawa Ieyasu

Natępnie Tokugawa Ieyasu wydał całkowity zakazał noszenia mieczy przez osoby niesamurajskiego pochodzenia, a samym samurajom nakazł oddanie mieczy do zbrojowni lub skrócenie klinków do dwóch shaku (ok. 60 cm). Oczywiście, spowodowało to masowe skracanie klinków. Zakaz ten nie dotyczył jednak dwóch rodów: oczywiście samych Tokugawych oraz klanu Tosa, który służył Tokugawym jako ochrona. Szkoła miecza klanu Tosa przetrwała do dziś jako Muso Jikiden Eishin Ryu Yamauti Ha, i jako jedna z nielicznych do tej pory uczy technik o-dachi, długiego miecza.

Pozostały arsenał samuraja

Bardzo ważne miejsce w ekwipunku wojowników od czasów starożytnych zajmował łuk i włócznia (wystarczy przypomnieć epizod powstania samych wysp japońskich). Oprócz prostych włóczni yari, których długość sięgała 6,5 ​​metra, szeroko stosowano włócznie podobne do wideł z zagiętymi końcami — kumade („niedźwiedzia łapa”), trójzęby magari-yari („wygięta włócznia”), w których ostrza boczne znajdowały się pod kątem prostym, sode-garami („przylegające do rękawów”) to słup z żelaznym wierzchołkiem, przypominającym gałęzie jodły.

Naginata zasługuje na szczególną uwagę wśród broni, która jest powszechnie nazywany halabardą. Halabarda to jednak raczej topór na tyczce, a naginatę można porównać do miecza o bardzo długiej rękojeści. Jego ostre ostrze mogło osiągnąć półtora metra. Naginata była szczególnie rozpowszechniona wśród dworskich dam zwanych shogua, które posiadały umiejętność błyskawicznego odpierania nagłych ataków na swego pana, a także wśród mnichów-wojowników, odrębnej siły wojskowej, która zepsuła dużo krwi dużym i małym panom feudalnym.

Seminarium treningowo-szkoleniowe karate dla członków klubów / dojo IKO

Seminaruim treningowo-szkoleniowe karate 2-3 października

Serdecznie zapraszamy na Seminarium treningowo-szkoleniowe dla członków klubów / dojo IKO, które odbędzie się w dniach 2-3 października 2021 w Ciechanowie.

Program

Podczas seminarium odbędą się 2 treningi w sobotę oraz 1 trening w niedzielę, zajęcia szkoleniowe z coachingu sportowego i z podstaw podnoszenia ciężarów.

Dla dzieci w planie zajęć będą gry i zabawy. Do udziału zapraszamy dorosłych i młodzież trenujący w klubach IKO, oraz dzieci i młodzież i dorosłych trenujących w MKKK i CKKK. W czasie seminarium osoby niepełnoletnie będą miały zapewnioną opiekę pedagogiczną.

Prowadzący

Treningi i szkolenia poprowadzą:
Shihan Rafał Tomala (MKKK), 5 Dan, Trener Karate Klasy Mistrzowskiej, trener medalistów Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy, Branch Chief IKO
Sensei Wojciech Gołębiewski (CKKK), 3 Dan, Trener Karate 1 Klasy, trener utytułowanych juniorów, nauczyciel wychowania fizycznego
Sensei Krzysztof Dziuda 2 Dan, trener 2 klasy
Łukasz Kowalski coach zajmujący się wspieraniem rozwoju sportowców (pracował z Marcinem Prachnio przygotowującym się do walk w ONE FC i UFC oraz zawodnikami KSW) – trener podnoszenia ciężarów, CLKS Mazovia Ciechanów

Lokalizacja

Nocleg w Hotelu Olimpijskim MOSiR ul. 17 Stycznia 60A Ciechanów. Zajęcia w Sali gimnastycznej w kompleksie sportowym przy hotelu.
Zapisy przez formularz na stronie www.superkarate.pl
Koszt udziału w seminarium: 250 zł (dojazd z Warszawy, nocleg, obiad, kolacja, śniadanie, opieka pedagogiczna, zajęcia) 200 zł (dojazd własny, nocleg, obiad, kolacja, śniadanie, opieka pedagogiczna, zajęcia). Płatność gotówką u instruktorów lub na konto.
Organizatorami seminarium są: Mazowiecki Klub Karate Kyokushin
i Ciechanowski Klub Karate Kyokushin.
Kontakt Shihan Rafał Tomala tel. 602 675 693

Pierwsza w Polsce atestacja MJER Komey Juku

Atestacja Komey Juku

Mimo trudności, jakie przyniósł nam ten rok, nasza szkoła trwa i rozwija się. Jako jedyny akredytowany przedstawiciel Muso Jikiden Eishin Ryu Yamauti Ha – Komey Juku w Polsce, szkoła O-Ganseki Kan ma prawo organizować atestacje na stopnie uczniowskie z wpisem do annałów szkoły w Tokio, potwierdzonym japońskim dyplomom.

Pierwszą atestację w Polsce przeprowadziliśmy 19-go czerwca 2021. Deshi Konrad Kamzelski otrzymał 10-ty kyu oraz dyplom z osobistymi pieczęciami Soke Komey Juku Sekiguti Komey’a oraz prezydenta Kokusai Budo Renmei Josefa Lindera.

Konrad Kamzelski 10 kyu MJER Komey Juku
Konrad Kamzelski 10 kyu MJER Komey Juku

Konrad ciężko i wytrwale trenował przygotowując się do atestacji obejmującej torei oraz shoden seiza i tachiwaza. To rytualny pokłon oraz 11 form – kata, które nałeżało wykonać w ściśle określonej kolejności w pozycjach stojącej oraz siedzącej. Konrad pokazał świetną formę i, tym samym, stał się pierwszym atestowanym w Polsce iaijinom (szermierzem) Komey Juku. Nasze gratulacje!

Szkoła O-Ganseki Kan

Oprócz atestacji Komey Juku nasza szkoła przeprowadza atestacje szkoły Niden Ryu oraz organizuje cykliczne wyjazdy do Japonii na intensywne kursy treningowe prowadzone w głównych dojo (hombu) obu szkół.

Chcących zacząć przygodę z japońskim mieczem zapraszamy na próbny bezpłatny trening. Wystarczy wypełnić formularz kontaktu.

Treningi – nowy grafik

Regularne treningi

31 maja O-Ganseki Kan wznowił regularne treningi iaijutsu. Trenujemy w poniedziałki o 19:30 i czwartki o 20:00. Dodatkowo mamy sesje dzienne we wtorki i czwartki o 10:00. Długość treningu to 1 godzina zegarowa. Regularne treningi trwają do 27-go czerwca a potem przechodzimy na grafik wakacyjny.

Grafik wakacyjny

W czasie przerwy wakacyjnej treningi będą się odbywać od 14-go lipca do 6 sierpnia o tych samych godzinach co treningi regularne. Od 6-go do 31-go sierpnia treningi będą zawieszone. Wznowienie zajęć przewidujemy na 2-go września.

Wznawiamy zajęcia

Rozpoczęcie zajęć od 1-go lutego.

Po noworocznej przerwie wznawiamy treningi według harmonogramu. Pierwsze zajęcia pierwszego lutego w Fit Fight Club na Ursynowie.

Nabór na zajęcia

Nabór na zajęcia kenjutsu / iaijutsu trwa nieprzerwanie cały rok. Proces kształcenia dostosuje się do poziomu i umiejętności adepta. Wiek, płeć i fizyczna forma nie mają większego znaczenia dla rozpoczęcia zajęć. Pierwsze zajęcia odbywają się bezpłatnie a chętnym udostępniamy klubowe miecze. Chętnych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub wypełnienie formularza.

Zajęcia iaido – zawieszenie

Zawieszamy zajęcia iaido – ograniczenia COVID-19

W związku z kolejnymi ograniczeniami wprowadzanymi przez rząd szkoła zawiesza zajęcia 24 grudnia. Planowane wznowienie zajęć to 17 stycznia 2021.

X-mass in Tokyo

W tym świątecznym okresie pragniemy złożyć wam najserdeczniejsze życzenia zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku!

Do zobaczenia na tatami

Kancho O-Ganseki Kan 

Piotr Urbanowicz

 

O-Ganseki Kan

office@oganseki.com
S. Szolc-Rogozińskiego 11, 02-777, Warszawa
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek07:00 – 22:00
sobota10:00 – 16:00
+48 507 361 888

Rodzinne zajęcia iaijutsu

Rodzinne zajęcia japońskim fechtowaniem 

Dzieciństwo mija bardzo szybko, o dużo szybciej, niż byśmy sobie tego życzyli. Dlatego dla mnie tak ważnym jest, aby każda chwila spędzona z moim synem była dla niego warta wspomnień, gdy dorośnie. Aby go czemuś uczyła. Aby dawała mu radość i satysfakcję. Jednym ze sposobów dla nas są wspólne treningi w dojo. 

Karate, ju-jutsu i iaijutsu – japońska szermierka

Z synem zajmujemy się różnymi sztukami walki ale iaijutsu chyba najbardziej rozpala jego wyobraźnię – miecz w rękach daje mu poczucie pewności siebie, pewnego wyrównania szans w potencjalnym starciu. Daje mu możliwość poczuć się silnym wojownikiem – samurajem. To wszystko dzieje się w mojej obecności i przy moim udziale – i daje to nam obu ogromną satysfakcję i frajdę. Teraz chcemy się tą pasją i radością bycia razem podzielić również z wami. 

Rodzinna grupa iaijutsu

Otwieramy dla was specjalną rodzinną grupę “rodzic + dziecko”. W soboty i niedziele od 9 do 11 w klubie Fit-Fight Club Ursynów prowadzimy zajęcia iaijutsu dla tych, którzy chcą na sportowo spędzić czas ze swoimi dziećmi. Zapraszamy mamy i ojców z dziećmi min. 10-letnimi. 

Abonament

Dla rodzin obowiązują specjalne ceny na miesięczny abonament:

  • rodzic + 1 dziecko 220 zł 
  • rodzic + 2 dzieci 250 zł
  • każde kolejne dziecko 30 zł
  • pierwsze próbne zajęcię gratis

Zapisy trwają – ilość miejsc ograniczona!

Tozando iaito

Nowy miecz w szkole

Długo oczekiwane iaito od Tozando w końcu dotarło do Warszawy. Miecz był wykonany na zamówienie i jest poświęcony Amida Noray – Opiekunowi urodzonych pod znakiem Dzika i Psa. Czyli mojemu patronowi.

Bonji Amida Nyorai jest wyżłobione na obuchu oraz w skróconej wersji na futchi i kashirae. Tsuka ma niestandartowy oplot ikkan, tsukame z czarnej skóry rekina. Habaki, seppa i tsuba czarne.

To małe dzieło sztuki – Tozando wykonało zadanie na 5 z plusem!

Amida Nyorai 阿弥陀如来

Amida Nyoray bonji iaito
Amida Nyoray bonji

Budda Nieograniczonego Światła (skt. Amitābha (jap. Amida Nyorai 阿弥陀如来) – najbardziej czczony z tzw. buddów medytacyjnych. Jego nazwa określa go jako źródło życia i światła. Jest władcą Zachodniego Raju – 西方極樂世界; jap. Saihō Goraku Sekai. W buddyzmie Diamentowej Drogi jest jednym z Pięciu Dhjanibuddów.

 

 

Muso Jikiden Eishin Ryu Yamauti Ha Komey Juku

Miecz ten jest długim mieczem bojowym, o-dachi. Jest wyraźnie dłuższy i cięższy niż standardowa katana. Takie miecze pozostały po zjednoczeniu Japonii tylko w dwóch klanach – Tokugawa i Tosa. Nasza szkoła wywodzi się z klanu Tosa i jako jedyna w Polsce posługuje się o-dachi. Zapraszamy do naszego dojo – pierwszy próbny trening jest bezpłatny.

Zapisy na https://lp.oganseki.pl/

Nabór na lato, nowy rok szkolny 20/21 i wyjazd do Japonii

O-Ganskeki Kan otwiera nabór do letniej szkoły iaijutsu, na nowy sezon 2020/21 i na wyjazd do Japonii.

  • letnia szkoła
  • sezon 202/21
  • wyjazd do Japonii

letnia szkoła

Wakacje tuż tuż, no nie wszyscy będą mogli sobie pozwolić nacieszyć się latem poza Warszawą. Dla tych, którzy zostają ale chcieliby spędzić czas aktywnie, otwieramy nabór do letniej szkoły iaijutsu w stylistyce szkół Muso Jikiden Eishin Ryu i Niden Ryu. Planujemy zajęcia w lipcu dwa razy w tygodniu wieczorami.

Zajęcia nie wymagają specjalnego przygotowania ani sprzętu. Zapewnimy klubowe miecze (drewniane bokkuto) i zanurzenie w kulturę średniowiecznej Japonii. Tradycje szkół sięgają czasów sprzed szogunatu rodu Tokugawa – epoki Wojujących Carstw.

Jest możliwość ćwiczyć z własnym mieczem drenianym po sprawdzeniu jego stanu technicznego. Na pierwszym etapie szkolenia nie ma możliwości korzystania z mieczy metalowych.

W ramach treningów nauczycie się jak nosić miecz, jak go dobyć z pochwy i jak go z powrotem schować. Nayczycie się podstawowych pozycji i cięć. Poznacie bazowe kata szkoły oraz przeprowadzicie kontrolowany pojedynek z partnerem. Emocji będzie dużo.

Zajęcią odbędą się po zebraniu minimum 5 osób i wpłacenia czesnego w wysokości 190 zł. Opłata za jeden miesiąc zajęć. Zainteresowanych proszę o kontakt telefoniczny pod numerem 507 361 888, poprzez Messenger lub wypełnienie formularza poniżej.

sezon 2020/21

Kontynuować naukę władania samurajskim mieczem będzie można również po zakończeniu wakacji. Od września keiko (treningi) będą odbywać się regularnie 2 razy w tygodniu w dni robocze. Program podstawowy to władanie długim samurajskim mieczem o-dati i krótszą kataną. Obie szkoły posiadają arsenał ponad 300 bazowych kata solo i parnych. Materiału starczy na długie lata nauki i szlifowanie kunsztu.

Ćwiczenia dla początkujących odbywają się przy użyciu mieczy drewnianych z plastykową pochwą (bokkuto). W miarę nabywania nowych umiejętności będzie możliwość ćwiczyć z zatępionym mieczem metalowym – iaito.

Dodatkowo, w nowym sezonie curriculum szkoły będzie rozszerzone o zajęcia z długim kijem bo, z nożem tanto, z parą mieczy (katana i wakizashi) oraz o techniki walki wręcz – taijutsu szkół Niden Ryu i Emmei Ryu.

Odbędą się również atestacje potwierdzone wpisami w annały Kokusai Budo Renmei w Tokio i japońskimi dyplomami.

Zainteresowanych również proszę o kontakt jak wyżej. Proszę zaznaczyć, że zgłoszenie dotyczy nowego roku szkolnego.

staż i atestacje – wyjazd do Japonii

O-Ganseki Kan jest członkiem japońskiej organizacji starych szkół walki Kokusai Budo Renmei i przedstawia tę organizację w Polsce. Oznacza to bezpośredni dostęp do hombu dojo (centralna sala zajęć) wielu starych, klasycznych szkół w Japonii. Raz do roku organizujemy dwutygodniowy wyjazd do Japonii – do Tokio i Kamakura aby trenować pod okiem Soke (szefów szkół) Muso Jikiden Eishin Ryu, Niden Ryu, Emmei Ryu i Seiwa Karate Juku.

W odróżnieniu od wielu nowoczesnych szkół japońskich, bez osoby poświadczającej, wstęp do dojo tych szkół jest praktycznie niemożliwy. W ciągu dwóch tygodni trenujemy po 5 godzin dziennie w dojo w Tokio i Kamakura.

Program ćwiczeń jest dobierany indywidualnie, w zależności od stopnia przygotowania każdego z uczestników kursu. Zarówno początkujący jak i doświadczeni adepci sztuk walki będą mieli okazję do poznania nowych technik, sekretów szkoły i swoich możliwości. Dla zainteresowanych będzie możliwość  przystąpić do atestacji na stopnie mistrzowskie potwierdzone japońskim dyplomem i indywidualnym członkostwem w Kokusai Budo Renmei.

W programie nie zabraknie również części kulturowej: zawsze odwiedzamy świątynie Kotoku-in Daibutsu w Kamakura, bambusowe lasy i tokijskie parki z miejscami siły. Zakwaterowanie w pobliżu Tokio Station to możliwość shoppingu w dzielnicy Ginza i Akasuka. Podziwianie Imperatorskiego Zamku i Parku oraz wycieczka do Budokan – imperatorskiego dojo to 15 minut marszu od hotelu.


W ramach wyjazdu organizujemy przelot, zakwaterowanie, wyżywienie, transport do i z dojo, treningi i tłumacza języka japońskiego.

Każdy wyjazd do Japonii to niezapomniane emocje, spotkanie z kuturą i historią Kraju Wschodzącego Słońca i ładudek energii na długie lata!

Najbliższy termin to luty 2021 – jest więc czas, aby się przygotować. Zapraszamy!