fbpx

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

tanto yoji menkyo kaiden kenjutsu

FAQ – frequently asked questions czyli najczęściej zadawane pytania

Organ zarządzający

Naszym organem zarządzającym jest Międzynarodowa Unia Sztuk Walki – Kokusai Budo Renmei, z siedzibą w Tokio. KBR ma ponad 8000 członków poza Japonią, w Polsce KBR reprezentowane jest naszą szkołę.

Głównym zadaniem Kokusai Budo Renmei jest promowanie kultury tradycyjnych japońskich sztuk walki oraz wsparcie metodologiczne dla szkół i ich mistrzów. Założenia statutowe są wdrażane poprzez organizację seminarów i warsztatów, organizację sesji certyfikacyjnych i staży w Japonii. Głowne szkoły zrzeszone w Unii to Muso Jikiden Eishin Ryu Yamauti Ha Komey Juku, Niden Ryu Rinda Juky, Jigo Ryu Jujitsu, Karate-jutsu Seiwa Juku i Emmei Ryu.

Typowy schemat treningu

Reiho– pokłon kamize, sensejowi i mieczowi.

Rozgrzewka -podstawowe ćwiczenia, pozycje, ruchy i praktyka cięcia

Suburi – nukitsuke, kirioroshi, kesa, chiburi, noto

Kata – studium arsenału szkoły w „walce z cieniem”

Kumite – kata w parach

Reiho – pokłon kamize, sensejowi i mieczowi.

Czy to niebezpieczne?

Początkujący uczą się iai z pomocą bokkena (drewnianego miecza). Gdy ich iai poprawia się, mogą używać iaito – nie zaostrzonych mieczy treningowych. Dopiero po kilku latach można uzyskać pozwolenie na shinken – prawdziwe ostrze. Każdy egzemplarz broni jest sprawdzany przed i po treningu pod kątem uszkodzeń lub zużycia (użytkownicy bokken sprawdzają czy nie ma pęknięć lub drzazg, a użytkownicy iaito i shinken dodatkowo sprawdzają mekugi (szpilkę, która trzyma ostrze miecza) pod kątem oznak zużycia. Pomaga to zapewnić bezpieczeństwo naszej praktyki dla studentów i senseja.
Kiedy ćwiczymy kenjutsu lub bojutsu, używana jest tylko broń drewniana .

Z oczywistych powodów nie możemy walczyć ze sobą, tak jak karatecy, w pełnym kontakcie. To sprawiłoby, że nasza sztuka byłaby śmiertelna, podczas gdy w rzeczywistości obrażenia w iaido są bardzo rzadkie. Pozostawiamy elementy twardego kontaktu z mieczem kendokam, którzy mogą bezpiecznie ćwiczyć z shinaiem (pałką z bambusa) i w zbroi.

Kto może ćwiczyć?

Wszyscy powyżej 11 roku życia – nasze dojo składa się z niewielkiej grupy studentów w różnym wieku, płci i zawodów. Nie musisz być w dobrej formie fizycznej, aby rozpocząć naukę, ale przekonasz się, że wraz z treningiem Twoja kondycja fizyczna znacznie się poprawi. Praktyka rozwija doskonałą postawę, równowagę, zwinność, elastyczność, siłę i napięcie mięśniowe. Osiąga się to poprzez wykorzystanie całego ciała i wszystkich grup mięśni podczas treningu.

Nawet jeśli masz poważne przeszkody, takie jak problemy ze stawami lub plecami, Sensei wybierze odpowiednie obciążenie, tempo lub ćwiczenie. Uwaga – praktyka iai nie zastąpi leczenia!!!

Jakiego sprzętu potrzebujesz?

Bokkuto – najważniejszy jest miecz.

Początkujący zaczynają od bokkuto (drewnianego miecza z pochwą) i używają go, dopóki nie zdecydują, że iai to zdecydowanie część ich życia. Następnie kupują iaito (miecz treningowy). Bardzo często uczniowie wracają do ćwiczeń z bokkuto w kata w parze lub dla odszlifowania różnych detali kata podczas treningu.

Iaito – nieostrzony miecz treningowy,

z reguły przeznaczony jest tylko do ćwiczenia kata (nie próbuj robić kirioroshi, gdy ktoś przed tobą stoi :). Różnica między bokkuto a iaito jest ogromna, a im wcześniej uczeń zacznie używać iaito, tym lepiej. Dobre iaito będzie ci długo służyć w keiko.

Pamiętaj, że chociaż niektóre miecze wyglądają bardzo autentycznie i „są stworzone do ćwiczeń”, większość z nich służy wyłącznie do dekoracji. Bezpieczeństwo jest najważniejsze i zawsze szukaj profesjonalnej porady, zanim kupisz coś, czego  nie będziesz mógł używać podczas szkolenia.

Shinken

Bardziej zaawansowani uczniowie używają shinken (prawdziwy ostry miecz). Shinken jest wyjątkowo ostry i nie należy go stosować, dopóki praktykujący nie osiągnie wystarczającego poziomu zrozumienia iai i technologii. Ceny dobrego shinkena zaczynają się od 1000 USD i rosną w zależności od jego wieku i jakości.

Oprócz miecza będziesz potrzebować tradycyjnego szkolnego kimono i nakolanników.