fbpx

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

tanto yoji menkyo kaiden kenjutsu

FAQ – frequently asked questions czyli najczęściej zadawane pytania

Organ zarządzający

Naszym organem zarządzającym jest Nippon Jichi Budo Bugei Kan. Zwierzchnikiem jest shodai soke Seweryn Kumura Magdziak

Głównym zadaniem Nippon Jichi Budo Bugei Kan jest promowanie kultury tradycyjnych japońskich sztuk walki oraz wsparcie metodologiczne dla szkół i ich mistrzów. Założenia statutowe są wdrażane poprzez organizację seminarów i warsztatów, organizację sesji certyfikacyjnych i staży w Japonii. Głowne szkoły zrzeszone w Unii to Muso Jikiden Eishin Ryu Yamauti Ha Komey Juku, Niden Ryu Rinda Juky.

Typowy schemat treningu

Reiho– pokłon kamize, sensejowi i mieczowi.

Rozgrzewka -podstawowe ćwiczenia, pozycje, ruchy i praktyka cięcia

Suburi – nukitsuke, kirioroshi, kesa, chiburi, noto

Kata – studium arsenału szkoły w „walce z cieniem”

Kumite – kata w parach

Reiho – pokłon kamize, sensejowi i mieczowi.

Czy to niebezpieczne?

Początkujący uczą się iai z pomocą bokkena (drewnianego miecza). Gdy ich iai poprawia się, mogą używać iaito – nie zaostrzonych mieczy treningowych. Dopiero po kilku latach można uzyskać pozwolenie na shinken – prawdziwe ostrze. Każdy egzemplarz broni jest sprawdzany przed i po treningu pod kątem uszkodzeń lub zużycia (użytkownicy bokken sprawdzają czy nie ma pęknięć lub drzazg, a użytkownicy iaito i shinken dodatkowo sprawdzają mekugi (szpilkę, która trzyma ostrze miecza) pod kątem oznak zużycia. Pomaga to zapewnić bezpieczeństwo naszej praktyki dla studentów i senseja.
Kiedy ćwiczymy kenjutsu lub bojutsu, używana jest tylko broń drewniana .

Z oczywistych powodów nie możemy walczyć ze sobą, tak jak karatecy, w pełnym kontakcie. To sprawiłoby, że nasza sztuka byłaby śmiertelna, podczas gdy w rzeczywistości obrażenia w iaido są bardzo rzadkie. Pozostawiamy elementy twardego kontaktu z mieczem kendokam, którzy mogą bezpiecznie ćwiczyć z shinaiem (pałką z bambusa) i w zbroi.

Kto może ćwiczyć?

Wszyscy powyżej 11 roku życia – nasze dojo składa się z niewielkiej grupy studentów w różnym wieku, płci i zawodów. Nie musisz być w dobrej formie fizycznej, aby rozpocząć naukę, ale przekonasz się, że wraz z treningiem Twoja kondycja fizyczna znacznie się poprawi. Praktyka rozwija doskonałą postawę, równowagę, zwinność, elastyczność, siłę i napięcie mięśniowe. Osiąga się to poprzez wykorzystanie całego ciała i wszystkich grup mięśni podczas treningu.

Nawet jeśli masz poważne przeszkody, takie jak problemy ze stawami lub plecami, Sensei wybierze odpowiednie obciążenie, tempo lub ćwiczenie. Uwaga – praktyka iai nie zastąpi leczenia!!!

Jakiego sprzętu potrzebujesz?

Bokkuto – najważniejszy jest miecz.

Początkujący zaczynają od bokkuto (drewnianego miecza z pochwą) i używają go, dopóki nie zdecydują, że iai to zdecydowanie część ich życia. Następnie kupują iaito (miecz treningowy). Bardzo często uczniowie wracają do ćwiczeń z bokkuto w kata w parze lub dla odszlifowania różnych detali kata podczas treningu.

Iaito – nieostrzony miecz treningowy,

z reguły przeznaczony jest tylko do ćwiczenia kata (nie próbuj robić kirioroshi, gdy ktoś przed tobą stoi :). Różnica między bokkuto a iaito jest ogromna, a im wcześniej uczeń zacznie używać iaito, tym lepiej. Dobre iaito będzie ci długo służyć w keiko.

Pamiętaj, że chociaż niektóre miecze wyglądają bardzo autentycznie i „są stworzone do ćwiczeń”, większość z nich służy wyłącznie do dekoracji. Bezpieczeństwo jest najważniejsze i zawsze szukaj profesjonalnej porady, zanim kupisz coś, czego  nie będziesz mógł używać podczas szkolenia.

Shinken

Bardziej zaawansowani uczniowie używają shinken (prawdziwy ostry miecz). Shinken jest wyjątkowo ostry i nie należy go stosować, dopóki praktykujący nie osiągnie wystarczającego poziomu zrozumienia iai i technologii. Ceny dobrego shinkena zaczynają się od 1000 USD i rosną w zależności od jego wieku i jakości.

Oprócz miecza będziesz potrzebować tradycyjnego szkolnego kimono i nakolanników.