Początkującym deshi

Wznawiamy zajęcia

Rozpoczęcie zajęć od 1-go lutego.

Po noworocznej przerwie wznawiamy treningi według harmonogramu. Pierwsze zajęcia pierwszego lutego w Fit Fight Club na Ursynowie.

Nabór na zajęcia

Nabór na zajęcia kenjutsu / iaijutsu trwa nieprzerwanie cały rok. Proces kształcenia dostosuje się do poziomu i umiejętności adepta. Wiek, płeć i fizyczna forma nie mają większego znaczenia dla rozpoczęcia zajęć. Pierwsze zajęcia odbywają się bezpłatnie a chętnym udostępniamy klubowe miecze. Chętnych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub wypełnienie formularza.

Zajęcia iaido – zawieszenie

Zawieszamy zajęcia iaido – ograniczenia COVID-19

W związku z kolejnymi ograniczeniami wprowadzanymi przez rząd szkoła zawiesza zajęcia 24 grudnia. Planowane wznowienie zajęć to 17 stycznia 2021.

X-mass in Tokyo

W tym świątecznym okresie pragniemy złożyć wam najserdeczniejsze życzenia zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku!

Do zobaczenia na tatami

Kancho O-Ganseki Kan 

Piotr Urbanowicz

 

O-Ganseki Kan

S. Szolc-Rogozińskiego 11, 02-777, Warszawa
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek07:00 – 22:00
sobota10:00 – 16:00
+48 507 361 888

Rodzinne zajęcia iaijutsu

Rodzinne zajęcia japońskim fechtowaniem 

Dzieciństwo mija bardzo szybko, o dużo szybciej, niż byśmy sobie tego życzyli. Dlatego dla mnie tak ważnym jest, aby każda chwila spędzona z moim synem była dla niego warta wspomnień, gdy dorośnie. Aby go czemuś uczyła. Aby dawała mu radość i satysfakcję. Jednym ze sposobów dla nas są wspólne treningi w dojo. 

Karate, ju-jutsu i iaijutsu – japońska szermierka

Z synem zajmujemy się różnymi sztukami walki ale iaijutsu chyba najbardziej rozpala jego wyobraźnię – miecz w rękach daje mu poczucie pewności siebie, pewnego wyrównania szans w potencjalnym starciu. Daje mu możliwość poczuć się silnym wojownikiem – samurajem. To wszystko dzieje się w mojej obecności i przy moim udziale – i daje to nam obu ogromną satysfakcję i frajdę. Teraz chcemy się tą pasją i radością bycia razem podzielić również z wami. 

Rodzinna grupa iaijutsu

Otwieramy dla was specjalną rodzinną grupę “rodzic + dziecko”. W soboty i niedziele od 9 do 11 w klubie Fit-Fight Club Ursynów prowadzimy zajęcia iaijutsu dla tych, którzy chcą na sportowo spędzić czas ze swoimi dziećmi. Zapraszamy mamy i ojców z dziećmi min. 10-letnimi. 

Abonament

Dla rodzin obowiązują specjalne ceny na miesięczny abonament:

 • rodzic + 1 dziecko 220 zł 
 • rodzic + 2 dzieci 250 zł
 • każde kolejne dziecko 30 zł
 • pierwsze próbne zajęcię gratis

Zapisy trwają – ilość miejsc ograniczona!

Tozando iaito

Nowy miecz w szkole

Długo oczekiwane iaito od Tozando w końcu dotarło do Warszawy. Miecz był wykonany na zamówienie i jest poświęcony Amida Noray – Opiekunowi urodzonych pod znakiem Dzika i Psa. Czyli mojemu patronowi.

Bonji Amida Nyorai jest wyżłobione na obuchu oraz w skróconej wersji na futchi i kashirae. Tsuka ma niestandartowy oplot ikkan, tsukame z czarnej skóry rekina. Habaki, seppa i tsuba czarne.

To małe dzieło sztuki – Tozando wykonało zadanie na 5 z plusem!

Amida Nyorai 阿弥陀如来

Amida Nyoray bonji iaito
Amida Nyoray bonji

Budda Nieograniczonego Światła (skt. Amitābha (jap. Amida Nyorai 阿弥陀如来) – najbardziej czczony z tzw. buddów medytacyjnych. Jego nazwa określa go jako źródło życia i światła. Jest władcą Zachodniego Raju – 西方極樂世界; jap. Saihō Goraku Sekai. W buddyzmie Diamentowej Drogi jest jednym z Pięciu Dhjanibuddów.

 

 

Muso Jikiden Eishin Ryu Yamauti Ha Komey Juku

Miecz ten jest długim mieczem bojowym, o-dachi. Jest wyraźnie dłuższy i cięższy niż standardowa katana. Takie miecze pozostały po zjednoczeniu Japonii tylko w dwóch klanach – Tokugawa i Tosa. Nasza szkoła wywodzi się z klanu Tosa i jako jedyna w Polsce posługuje się o-dachi. Zapraszamy do naszego dojo – pierwszy próbny trening jest bezpłatny.

Zapisy na https://lp.oganseki.pl/

Nabór na lato, nowy rok szkolny 20/21 i wyjazd do Japonii

O-Ganskeki Kan otwiera nabór do letniej szkoły iaijutsu, na nowy sezon 2020/21 i na wyjazd do Japonii.

 • letnia szkoła
 • sezon 202/21
 • wyjazd do Japonii

letnia szkoła

Wakacje tuż tuż, no nie wszyscy będą mogli sobie pozwolić nacieszyć się latem poza Warszawą. Dla tych, którzy zostają ale chcieliby spędzić czas aktywnie, otwieramy nabór do letniej szkoły iaijutsu w stylistyce szkół Muso Jikiden Eishin Ryu i Niden Ryu. Planujemy zajęcia w lipcu dwa razy w tygodniu wieczorami.

Zajęcia nie wymagają specjalnego przygotowania ani sprzętu. Zapewnimy klubowe miecze (drewniane bokkuto) i zanurzenie w kulturę średniowiecznej Japonii. Tradycje szkół sięgają czasów sprzed szogunatu rodu Tokugawa – epoki Wojujących Carstw.

Jest możliwość ćwiczyć z własnym mieczem drenianym po sprawdzeniu jego stanu technicznego. Na pierwszym etapie szkolenia nie ma możliwości korzystania z mieczy metalowych.

W ramach treningów nauczycie się jak nosić miecz, jak go dobyć z pochwy i jak go z powrotem schować. Nayczycie się podstawowych pozycji i cięć. Poznacie bazowe kata szkoły oraz przeprowadzicie kontrolowany pojedynek z partnerem. Emocji będzie dużo.

Zajęcią odbędą się po zebraniu minimum 5 osób i wpłacenia czesnego w wysokości 190 zł. Opłata za jeden miesiąc zajęć. Zainteresowanych proszę o kontakt telefoniczny pod numerem 507 361 888, poprzez Messenger lub wypełnienie formularza poniżej.

sezon 2020/21

Kontynuować naukę władania samurajskim mieczem będzie można również po zakończeniu wakacji. Od września keiko (treningi) będą odbywać się regularnie 2 razy w tygodniu w dni robocze. Program podstawowy to władanie długim samurajskim mieczem o-dati i krótszą kataną. Obie szkoły posiadają arsenał ponad 300 bazowych kata solo i parnych. Materiału starczy na długie lata nauki i szlifowanie kunsztu.

Ćwiczenia dla początkujących odbywają się przy użyciu mieczy drewnianych z plastykową pochwą (bokkuto). W miarę nabywania nowych umiejętności będzie możliwość ćwiczyć z zatępionym mieczem metalowym – iaito.

Dodatkowo, w nowym sezonie curriculum szkoły będzie rozszerzone o zajęcia z długim kijem bo, z nożem tanto, z parą mieczy (katana i wakizashi) oraz o techniki walki wręcz – taijutsu szkół Niden Ryu i Emmei Ryu.

Odbędą się również atestacje potwierdzone wpisami w annały Kokusai Budo Renmei w Tokio i japońskimi dyplomami.

Zainteresowanych również proszę o kontakt jak wyżej. Proszę zaznaczyć, że zgłoszenie dotyczy nowego roku szkolnego.

staż i atestacje – wyjazd do Japonii

O-Ganseki Kan jest członkiem japońskiej organizacji starych szkół walki Kokusai Budo Renmei i przedstawia tę organizację w Polsce. Oznacza to bezpośredni dostęp do hombu dojo (centralna sala zajęć) wielu starych, klasycznych szkół w Japonii. Raz do roku organizujemy dwutygodniowy wyjazd do Japonii – do Tokio i Kamakura aby trenować pod okiem Soke (szefów szkół) Muso Jikiden Eishin Ryu, Niden Ryu, Emmei Ryu i Seiwa Karate Juku.

W odróżnieniu od wielu nowoczesnych szkół japońskich, bez osoby poświadczającej, wstęp do dojo tych szkół jest praktycznie niemożliwy. W ciągu dwóch tygodni trenujemy po 5 godzin dziennie w dojo w Tokio i Kamakura.

Program ćwiczeń jest dobierany indywidualnie, w zależności od stopnia przygotowania każdego z uczestników kursu. Zarówno początkujący jak i doświadczeni adepci sztuk walki będą mieli okazję do poznania nowych technik, sekretów szkoły i swoich możliwości. Dla zainteresowanych będzie możliwość  przystąpić do atestacji na stopnie mistrzowskie potwierdzone japońskim dyplomem i indywidualnym członkostwem w Kokusai Budo Renmei.

W programie nie zabraknie również części kulturowej: zawsze odwiedzamy świątynie Kotoku-in Daibutsu w Kamakura, bambusowe lasy i tokijskie parki z miejscami siły. Zakwaterowanie w pobliżu Tokio Station to możliwość shoppingu w dzielnicy Ginza i Akasuka. Podziwianie Imperatorskiego Zamku i Parku oraz wycieczka do Budokan – imperatorskiego dojo to 15 minut marszu od hotelu.


W ramach wyjazdu organizujemy przelot, zakwaterowanie, wyżywienie, transport do i z dojo, treningi i tłumacza języka japońskiego.

Każdy wyjazd do Japonii to niezapomniane emocje, spotkanie z kuturą i historią Kraju Wschodzącego Słońca i ładudek energii na długie lata!

Najbliższy termin to luty 2021 – jest więc czas, aby się przygotować. Zapraszamy!

 

Zajęcia iaido – wznowienie

W związku z ograniczeniem części restrykcji związanych z pandemią wirusa Covid-19 O-Ganseki Kan wznawia treningi.

Zaczynamy skromnie, od 6 osób. Treningi będą odbywać się bezkontaktowo, w odległości min. 2 m od siebie. Obowiązkowe jest dezynfekowanie dłoni i mieczy przed i po treningu. Do dojo przychodzimy w maskach i przebrani w kimono. Nie ma możliwości korzystania z szatni i przebieralni.

Zainteresowanych proszę o kontakt mailem na adres office@oganseki.pl lub telefonicznie 507 361 888.

Do zobaczenia na tatami!

kancho Urbanowicz

Kimono dla iaido

Kimono dla iaido / iaijutsu – w co się ubrać?

Iaido to tradycyjna sztuką walki pochodząca z Japonii. Jej celem jest nauczenie się używania dwuręcznego miecza, zwanego kataną. Zadaniem praktyka iaido jest nauczenie się, jak błyskawicznie dobywać broń z pochwy i przeprowadzać skuteczny atak. Bitwa składa się z kilku letalnych uderzeń, po których miecze są skrywane z powrotem do pochwy. W pierwszych latach treningu używana jest specjalna miękka metalowa katana, zwana „mogito” lub „iaito”, a także drewniany mulaż – „bokkuto”. Ponadto iaido wymaga specjalnej odzieży.

Co należy kupić?

Jeśli dopiero zaczynasz próbować swoich sił w tej sztuce, zwykłe dresy będą wystarczające. W końcu sprzęt jest dość drogi, a na początku ćwiczenia będą proste. Wystarczy, że ubranie nie będzie ograniczać zbytnio ruchu.

Jednak później będziesz potrzebować pełnego kimono dla iaido, które składa się z takich przedmiotów:

 • iaidogi. Składa się z kurtki noszonej z wierzchu i nazywanej uwagi, lub kendogi czy shitagi, przeznaczonej dla iaido. Możesz także użyć dowolnej kurtki uszytej w formie kimono i przeznaczonej dla japońskich sztuk walki. Takie modele nazywają się judogi czy też karategi.
 • juban. Cienka bawełniana koszula. Zakłada się pod shitagi.
 • obi. Jest to specjalny pas przeznaczony do noszenia miecza używanego w iaido. Na początek możesz także kupić dowolny pas przeznaczony do japońskich sztuk walki.
 • hakama. Tradycyjne japońskie spodnie w formie spódnicy, noszone na obi.

Wymagane jest również specjalne obuwie:

 • tabi. Najlepiej używać właśnie takich specjalnie zaprojektowanych specjalnie dla sztuk walki.
 • Klapki jori. Odpowiednie są modele sportowe z miękkimi podeszwami.

Możesz ćwiczyć i bez butów, boso, ale jest to niepożądane. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, poszukaj klubu, w którym na początku jest zapewniony strój klubowy. Po podjęciu decyzji, czy chcesz się dalej rozwijać w iaido, możesz kupić własne kimono dla iaido. To samo dotyczy katany.

Gdzie kupić?

Znaleźć kimono dla iaido w internecie można dość prosto. Jednak większość linków będzie prowadzić do sprzedawców z Chin. Ich zaletą jest jednak jedynie cena. Iaido jest sztuką bardzo elegancką, wysublimowaną i strój, w którym ćwiczysz, powinien to podkreślać. My polecamy oryginalne iaidogi z Japonii produkcji firmy Tozando. Link do działu iaido znajduje się tutaj. Udanych zakupów!

Iaido i jego zalety dla budoki

Iaido i jego korzyści dla praktyków różnych rodzajów sztuk walki

Jak wiadomo, wszystkie japońskie sztuki walki są nierozerwalnie związane z pewną filozofią i etyką. W praktyce iaido pierwszeństwo ma duchowe i moralne doskonalenie wojownika poprzez wykonywanie ćwiczeń z mieczem, aby był on stale gotowy do błyskawicznego ataku lub momentalnego odparcia napaści.

Czym jest ta japońska sztuka walki?

Iaido i jego zalety dla budoki 17Hieroglify, które składają się na słowo „iaido” razem oznaczają „ścieżkę do harmonii”. Jednak termin ten bezpośrednio wraca do japońskiego zwrotu „tsune ani ite kyu ani avasu”, co tłumaczy się jako „bądź zawsze i wszędzie przygotowany na natychmiastowe reagowanie”.

Termin „iaido” zaczął być stosowany w latach 30. XX wieku, a wcześniej ta sztuka walki była nazywana iai- i batto-jutsu. Według niektórych źródeł, sztuka ta została stworzona przez mistrza Hayazizaki Dzinsuke Minamoto-no Shigenobu (1546-1621). Żył on w burzliwej erze ciągłych wojen wewnętrznych i konfliktów w Krainie Wschodzącego Słońca. Według innych źródeł, technika władania mieczem została opracowana w XIV wieku przez Iizasa Choisai Ienao. Iaido, przekazywane z pokolenia na pokolenie, przez kilka stuleci istnienia pozostawało praktycznie niezmienione u podstaw, pojawiły się jednak jego różne szkoły.

W iaido używany jest słynny samurajski miecz bojowy, zwany kataną. Jednak w przeciwieństwie do kendo, ta broń nie jest używana do spektakularnej szermierki, ale do błyskawicznego pokonania wroga jednym cięciem. Różni się też sama broń – w odróżnieniu od bambusowego kija w iaido używa się prawdziwego miecza (shinken – ostry, lub stępiony iaito). W tej sztuce walki nie stosuje się sprzętu ochronnego używanego w kendo – kamizelki, hełmu i rękawiczek.

W iaido musisz być w stanie, w razie niebezpieczeństwa, będąc w dowolnej pozycji, natychmiast dobyć ostrze z pochwy i atakować przeciwnika (siekąc lub dźgając) lub odeprzeć atak a następnie zneutralizować przeciwnika jednym lub kilkoma ruchami miecza.

Technik z tej sztuki walki składają się z czterech podstawowych elementów. Po pierwsze, wojownik, z dowolnej pozycji, bardzo szybko obnaża ostrze. Następnie błyskawicznie zadaje cios. Następnie wojownik szybko usuwa lub otrząsa krew z ostrza i wkłada go do pochwy. Wszystkie te działania i ruchy płynnie się ze sobą łączą, a poprzez trening są doprowadzane do pełnej doskonałości.

Dlaczego iaido jest przydatne dla fanów innych sztuk walki?

Pomimo pozornej prostoty, ta japońska sztuka walki wymaga od adeptów doskonałej formy fizycznej, elastyczności, siły i zręczności oraz ciągłego rozwijania tych cech. Iaido wymaga również najwyższego stopnia koncentracji umysłowej i mobilizacji, zaradności i absolutnego opanowania, zdolności do natychmiastowej reakcji i odparcia nieoczekiwanego ataku. Właśnie dlatego starożytne samurajskie sztuki są badane przez miłośników innych sztuk walki. Zdolność do natychmiastowego skoncentrowania się i wykorzystania wszystkich swoich umiejętności i męstwa w pojedynku z przeciwnikiem lub w dowolnym trudnym zadaniu jest konieczna tak dla współczesnego człowieka, jak i dla japońskiego wojownika z przeszłości.

W niektórych szkołach i stowarzyszeniach sztuk walki iaido jest praktykowane nie tylko jako oddzielna i samowystarczalna japońska sztuka walki, ale także w połączeniu z kobudo, jujitsu, aikido, judo, karate-do. Takie połączenie różnych technik umożliwia kształcenie doskonale i kompleksowo wyszkolonych wojowników nierzadko dając zrozumienie podstaw i korzeni tych szkół – wszystkie one mają korzenie w technice miecza.

O-Ganseki Kan naznaczono regionalnym hombu dojo MJER i Niden Ryu

Dzisiaj w Moskwie rozpoczęło się kolejne seminarium Kokusai Budo Renmei, w którym wzięło udział ponad 60 przedstawicieli ponad 30 klubów, szkół i federacji tradycyjnych sztuk walki. Po programie certyfikacji przeprowadzonym w październiku podczas przybycia 21 Soke MJER Iaijutsu Sekiguchi Senseia, na samym początku seminarium nagrodzeni zostali starsi mentorzy Centralnej Szkoły MSBI – Elena Laktionova i Tatyana Romanova, które potwierdziły certyfikację na 5 Dan MJER iaijutsu i otrzymały tytuły Renhi.

Status regionalnego homby dojo tradycyjnych japońskich szkół MJER i Niden Ryu uzyskali Sergey Titkov, Dmitry Plotnikov, Alexey Maseykin (Nizhny Novgorod Martial Arts Union), Boris Scherbinin (Martial Arts Union of Penza), Piotr Urbanowicz (O-Ganseki Kan Polska i O-Ganseki Kan Russia), Alexander Gorodnov and Maxim Kuzin (szefowie klubów sztuk walki w Niżnym Nowogrodzie). Pozdrawiamy